שיפוץ דירה

#יומןשיפוץ – מאחורי הקלעים של שיפוץ דירה

כשנה עברה מאז שסיימנו את שיפוץ הדירה של שחר ויורי. שמתי לב שאנחנו המעצבות מפרסמות תמונות של לפני ואחרי שיפוץ ולא כל כך ברור מה קורה בין לבין. אז חשבתי שיכול להיות נחמד לשתף אתכם בתהליך המלא של שיפוץ דירה אחת. כל הפוסטים תויגו בפייסבוק ב #יומןשיפוץ. ועכשיו, כבר די הרבה זמן אחרי ששחר ויורי ועילי (שהצטרף למשפחה תוך כדי) עברו לביתם החדש, התפניתי לתעד את התהליך. בקרוב אצלם את הדירה ואז תוכלו לראות את התוצאה השלמה.

14.12.18 כל פרויקט שלי מתחיל בפגישת תחקיר בה אני לומדת להכיר לעומק את המשפחה שאני עומדת לעצב לה את הבית. הלקוחות שלי לא יודעים את זה אבל בדרך כלל בסוף הפגישה אני יכולה פחות או יותר לדמיין איך הבית הגמור יראה. מתרגשת להתחיל את המסע הזה כל פעם מחדש.

פגישת תחקיר לפני שיפוץ
פגישת תחקיר לפני שיפוץ

17.12.18 ביקור בדירה כדי למדוד אותה. תמיד אני מודדת (או מזמינה מודד במקרה של בתים גדולים במיוחד), גם אם יש תכנית קיימת, כי תמיד יש סטיות בין התכנית לבין מה שנבנה בפועל ואני רוצה לעבוד על תכנית הכי מדויקת שאפשר. 

מדידת דירה
מדידת דירה


בנוסף מצלמת תמונות שיעזרו לי אח"כ במחשוב התכנית (וישמשו אותי בתמונות לפני/אחרי כמובן :0)).

שחר ויורי אוהבים את ה"סבתא סטייל" של הדירה, ולכן בחרנו כמה רהיטים ופריטים וביקשנו מבעלי הבית לשמור אותם. לשמחתנו הם הסכימו.

כך הדירה נראיתה לפני השיפוץ
כך הדירה נראיתה לפני השיפוץ

23.12.18 את המדידה הידנית שבצעתי בדירה אני ממחשבת. עכשיו כשהתכנית בקנה מידה נכון אני יכולה להתחיל לעשות סקיצות ולתכנן את הדירה מחדש, לפי הצרכים והבקשות של הלקוחות. 

 

תכנית מצב קיים
תכנית מצב קיים

במקביל לתכנון הדירה, יצרתי אלבום פינטרסט פרטי שמשותף לי ולבעלי הדירה, שם אנחנו חולקים תמונות השראה ומתכתבים לגביהן. התהליך הזה עוזר לי ולהם לדייק את הסגנון והצבעים האהובים עליהם, שיבואו לידי ביטוי בעיצוב הדירה. בנוסף, מתחילה לגבש לוח השראה שמרכז ומסכם את הצבעוניות והסגנון.

אלבום פינטרסט להשראה
לוח השראה לעיצוב
לוח השראה לעיצוב

30.12.18 שלב התכנון בשיפוץ תמיד מתחיל בסקיצות על נייר שקוף, שאח"כ עולות למחשב בקנה מידה. התכנון מבוסס על התחקיר שעשיתי עם הלקוחות, וכולל שינויים בקירות (שבירה, בנייה) והעמדה של רהיטים, כולל רהיטים שהלקוחות מביאים איתם מהבית הקודם, ורהיטים שהיו בדירה וביקשנו לשמור. בשלב הבא שולחת להתייעץ עם אבא (אדריכל נחמיה ביקסון המוכשר) שנותן את הערותיו והצעותיו. ואז עוד כמה שינויים ושולחת ללקוחות לפחות 2 אופציות לתכנון. האופציות האלה יעברו בהמשך עוד שינויים עד שכולנו נהיה מרוצים מהן ב-100%.

סקיצות על נייר שקוף
סקיצות על נייר שקוף
תכנית העמדת ריהוט
תכנית העמדת ריהוט

6.1.19 אחרי סבב לא ארוך של הלוך חזור מול הלקוחות, נסגר התכנון של הדירה. ואלה השינויים העיקריים:

  • יצירת סוויטת הורים – את אחת האמבטיות בדירה צירפתי לאחד החדרים. 
  • ביטול מרפסת הכביסה והגדלת המטבח.
  • בניית מזווה / מחסן קרוב למטבח ונישה למכונת כביסה.
  • הריסת עמוד (לא קונסטרוקטיבי) שחוסם את החלל הציבורי.
אלטרנטיבות לתכנון הדירה
אלטרנטיבות לתכנון הדירה

6.1.19 עוברת לתכנון המטבח. אני לוקחת את סכמת המטבח הכללית ומתכננת אותו לפרטי פרטים, כולל מה יאוחסן בכל מגירה ומדף. גם בתכנון המטבח, כמו בתכנון הכללי של הדירה, אני תמיד שולחת כמה אופציות ללקוחות, והאופציות עוברות שינויים עד שכולם שלמים עם התכנון.

אלטרנטיבות לתכנון מטבח
אלטרנטיבות לתכנון מטבח

13.1.19 אחרי שסיימתי תכנון ותכנון מטבח, צוללת למרתון תכניות עבודה – כל מה שקבלן צריך בשביל לתת הצעת מחיר בשלב הראשון, ובשביל לשפץ את הדירה בשלב השני: תכנית מצב קיים, הריסה, בנייה, אינסטלציה, חשמל, מיזוג אויר, וריצוף. גם בשלב הזה אני מתייעצת עם בני הזוג לגבי הפרטים הקטנים – ברז פרח או ברז קיר? אסלה תלויה או מונובלוק? כיריים גז או אינדוקציה? מאוורר תקרה בחדרים? כל פרט משפיע על התכניות.

סט תכניות עבודה לקבלן

17.1.19 פגישת תכניות עבודה – יושבים על הפרטים הקטנים ביותר של תכניות העבודה כדי שבני הזוג ואני נהיה מסונכרנים על כל פרט קטן ולא יהיו הפתעות. 

פגישת תכניות עבודה
פגישת תכניות עבודה

24.1.19 נפגשים לבחור ריצופים, חיפויים, כלים סניטריים, ארונות אמבטיה.

בחירת ריצופים, חיפויים וכלים סניטריים
בחירת ריצופים, חיפויים וכלים סניטריים

28.1.19 מכינה כתב כמויות ומפרט טכני, וסט התכניות עם כל התיקונים נשלח לקבלנים להצעות מחיר. במקביל עובדת על תכניות נגרות שישלחו לנגרים להצעות מחיר. 

המטרה בשלב הזה היא לקבל הצעות מחיר מכל בעלי המקצוע לכל מרכיבי השיפוץ (ריצופים וכלים סניטריים, קבלן, נגרות, אלומיניום, מסגרות, שיש וכו') כדי לדעת אם אנחנו עומדים בתקציב. אם נראה שחורגים, נחשוב איפה מקצצים. כשמתכננים הכל מראש יש כמה שפחות הפתעות באמצע.

כתב כמויות ותכניות למכרז
כתב כמויות ותכניות למכרז

28.3.19 התכניות לקבלן ולנגר מוכנות לביצוע, סגרנו עם רוב בעלי המקצוע, הוזמנו הריצופים והכלים הסניטריים וביום ראשון מתחיל השיפוץ. עכשיו אנחנו בוחרים צבעים למטבח, מתלבטים בין ירוק לטורקיז. יוצרת הדמייה קטנה של צבעי מטבח שונים יחד עם הריצוף שבחרנו, שיש, ועץ אלון שאנחנו יודעים שיהיה במטבח. יותר קל לבחור צבע בהקשר של הצבעים והחומרים שסביבו.

3.3.19 תחילת שיפוץ. בשעה טובה התחיל השיפוץ בגבעת שמואל. כתמיד יש הפתעות. חלקן טובות – עמוד שמסתבר כלא קונסטרוקטיבי ואפשר לשבור, חלקן פחות – צנרת שבולטת לתוך המטבח ויש להשאירה. מייד מעדכנת תכניות לקבלן ולנגר וממשיכים הלאה.

11.3.19 יום גדוש בדירה. שלב ההריסות הסתיים והיום התחילו עבודות החשמל. מסמנת את כל נקודות החשמל על הקיר עם החשמלאי כדי שלא יהיו פספוסים. 

הורסים את הקיים
הורסים את הקיים

במקביל המטבח כבר מוכן בנגריה, ודוגמאות הצבע מגיעות. נפגשת עם שחר ויורי לבחור צבעים לאלומיניום ולמשרביה הגדולה שמתוכננת בדירה. בניגוד למה שאני רגילה מוצאת את עצמי מרגיעה אותם עם הצבעים ;0). בקיצור, מתקדמים!

דוגמאות צבע למטבח
דוגמאות צבע למטבח

17.3.19 יום קניות ריהוט. הרבה אנשים חושבים שהעבודה של מעצבת פנים היא ללכת עם לקוחות לבחור ספות ומנורות. אז נכון, גם זו חלק מהעבודה, אבל היא באה אחרי חודשים ארוכים של תכנונים ותכניות עבודה, פגישות, הצעות, כתב כמויות, הצעות מחיר וביקורים בדירה. בכל זאת הגענו לשלב הזה, ביום ששי בחרנו חלק מהמנורות וידיות לארונות והיום ריהוט לסלון. במקביל סגרנו סוף סוף צבע למטבח (יער אביבי, תודו שזה נשמע מצוין), לאלומיניום ולמשרביית הברזל שלנו. מתחילים להרגיש את סוף הפרויקט.

בחירת רהיטים
בחירת רהיטים

20.3.19 כלי חזק שעוזר לנו לראות איך הכל משתלב יחד הוא קולאז' תמונות. כי הרי ברגע שיוצאים מהחנות קשה מאוד לזכור את הגוונים המדוייקים של מה שבחרנו ואיך הפריטים נראים בדיוק. לכן אני אוהבת לצלם כל דבר שחושבים לקנות ואח"כ בתוכנת מחשב (אני משתמשת בפיקאסה) למקם את כולם יחד, להוסיף תמונות של רהיטים קיימים ותמונה של הרצפה ולראות איך הכל מתקבל.

קולאז' צבעים וחומרים
קולאז' צבעים וחומרים

20.3.19 האינסטלטור הודיע לי שבגלל כל מיני צינורות לא צפויים שהתגלו בהריסה, אי אפשר לבצע את האמבטיות כפי שתכננתי. בכל שיפוץ יש הפתעות, וחלק מהעניין הוא להיות גמישה, לשמור על מה שחשוב ולמצוא פתרונות בשטח. בודקת מידות, צנורות, מתייעצת (עם האינסטלטור ועם אבא שלי האדריכל), ובסוף מוצאים יחד פתרון שמאפשר לשמור על התכנון המקורי שלי. נושמת לרווחה. חוץ מזה מתקדם נהדר – החשמלאי סיים, וכל הקירות החדשים כבר עומדים במקום.

הקירות החדשים בנויים
הקירות החדשים בנויים

25.3.19 פותחים מניפות ובוחרים צבעים לקירות בדירה. התחזית: יהיה צבעוני!

בחירת צבעים לדירה
בחירת צבעים לדירה

5.4.19 עילי נולד (טוב,זה לא קורה בכל פרויקט, אבל תופתעו כמה לקוחות שלי בהריון תוך כדי השיפוץ :0) ) 
10.4.19 מתחילים לרצף. נפגשת עם הרצף לוודא שהוא מרצף לפי התכניות שלי ושהכל ברור. יש כמה אריחים באמבטית הורים שנראים לי בהירים מדי במגוון, מבקשת מהרצף להחליף אותם. 

תחילת ריצוף
תחילת ריצוף
ריצופים וחיפויים
ריצופים וחיפויים

29.4.19 – 22.5.19 – שלבי סיום – התקנת נגרות, אלומיניום, צבע בחדרים ופינישים באמבטיות. התקנת שיש במטבח וארונות אמבטיה. התקנת מנורות.

התקנת נגרות וצביעת חדרים
התקנת נגרות וצביעת חדרים
ארונות אמבטיה
ארונות אמבטיה
התקנת מנורות
התקנת מנורות

1.6.19 שחר, יורי ועילי נכנסים לביתם החדש! זה הזמן לתת קרדיט לכל בעלי המקצוע האלופים:

קרדיטים:

פינישים אחרונים בדירה ודייר חדש
פינישים אחרונים בדירה ודייר חדש

11.6.19 לאחר הכניסה לבית אני באה לבקר ועוזרת לבחור תמונות ולייעץ מה לתלות איפה.

בחירת תמונות
בחירת תמונות

עדיין לא צילמתי צילומים מקצועיים, אבל שחר ויורי דואגים לשלוח לי תמונות ועדכונים מהשטח. תמיד כיף לשמור על קשר…

עכשיו זה בית
עכשיו זה בית

רוצים לקבל כל פוסט חדש?

שיפוץ בתקציב נמוך

טיפים לשיפוץ בתקציב נמוך

מודה, הזנחתי את הבלוג לאחרונה. אני בלוגרית נוראית, תסלחו לי. אבל זה מסיבות טובות הפעם, הרבה עבודה, מעט זמן פנוי לצלם את הפרויקטים שסיימתי לאחרונה ולכתוב. לרגל מחאת יוקר המחיה,

קרא עוד »
תכנון בית פרטי בזכרון יעקב

הבית מול הנוף – חלק 2

בטח תהיתם איך מתקדם הבית בזכרון. אז זהו, שהוא מתקדם מדהים! למעשה ביום חמישי נכנסים לגור בו. היום נסעתי שוב לראות מה התחדש ולצלם קצת (המון) תמונות של הבית הכמעט

קרא עוד »
Blog day

בלוג דיי 2016

בלוג דיי, למי שלא מכיר, זה יום שבו בלוגרים ממליצים על בלוגים שהם אוהבים לקרוא. אני לא יודעת מי קבע את הבלוג דיי ל-31.8 אבל ברור שהוא לא היה אמא

קרא עוד »

השארת תגובה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן